Jak na kontrolu RD

Jak na kontrolu RD

O inspekci nemovitosti jako takové jsme si řekli už opravdu hodně. Nyní to vezmeme pěkně od začátku a popořade. Představte si, že jste se právě rozhodli koupit rodiný dům. A jak nyní postupovat?

Výběr lokality RD

Určitě se musíme rozhodnout kde dům koupíme. Chceme bydlet na vesnici, ve vsi nebo ve městě? Co takhle přímo v centru Brna. Pokud máme dostatek financí, můžeme si vybírat. Ovšem lokalita není všechno. Ověřte si sousedy, okolí atd. ať se po nastěhování nesetkáte s něčím nepříjemným :-).

Dejme tomu, že jsme si vybrali náš vysněný dům a co teď? Vezmete peníze/hypotéku a půjdete ho ihned koupit? POZOR! nic takového, veškeré investice a že dům je dlouhodobá investice do vašeho života, mají svůj čas, nesmí se uspěchat a musí se pořádně rozmyslet a hlavně prověřit a ověřit.

Prověření RD

Nejprve je potřeba si vybraný RD pořádně prověřit, jak po stránce majetkové (zda na dům není sepsáno nějaké věcné břemeno na někoho jiného než na prodávajícího a další právní záležitosti.). A pak je tady ta technická část... určitě nechcete po nastěhování do nového domova zjistit, že vám např. zatéká do střechy, že nemáte zateplenu fasádu nebo elektrické, vodné a topné rozvody jsou v havarijním stavu a je potřeba je urgentně vyměnit. To jsou pouhé střípky, které se mohou postupem času po nastěhování objevit a o kterých vám určitě majitel nebude vyprávět.

Jak ale předejít takovýmto nepříjemnostem? Jedna z možností je, že jste opravdu šikovní, vyznáte se v oblasti stavebnictví, instalatérství a víte co vše byste si měli na RD zkontrolovat před jeho koupít. Projdete statiku domu, hydroizolaci, zkontrolujete veškeré povrchy ať podlahové či stropní a střešní, dále se zaměříte na zabezpečení, odhlučnění a únik tepla atd. atd. Ať už je váš soupis sebedetailnější a pečlivější, zaručuji vám, že jste určitě na něco zapoměli. Nespornou výhodou je, že se takto s domem seznámíte osobně, ale obrovskou nevýhodou je čas, který nad touto diagnostikou domu strávíte.

Nemopas inspekce RD

Něco vám prozradím. Nedělejte tyto důležité průzkumy rodinného domu sami. Pozvěte si odborníka, který prověřuje a dělá inspekci nemovitostí již mnoho let a setkává se s problémy o kterých se vám opravdu nechce ani zdát. Odborný inspektor nemovitosti nejen že projde celý dům a pečlivě zkontroluje veškeré věci, ale jako certifikovaný inspektor NEMOPAS (vždy chtějte pouze certifikovaného inspektora!) má velmi detailní metodiku, pokyny a přístroje, kterými se řídí a které používá při zkoumání zjevných i skrytých vad nemovistí.

Ve finále ušetříte spousty času, trápení a dokonce i financí. Opravdu nedělejte inspekci nemovitosti svépomocí.

Koupě RD

Dejme tomu, že se řídíte naší radou a vybrali jste si profesionální prověření stavu nemovitosti před jeho koupí. Dostanete certifikát a veškeré PRO a PROTI koupi vašeho vybraného RD. Jelikož máte takovýto nezávislý posudek stavby v rukou, můžete s ním dělat mnoho věcí. První je smlouvat s prodávajícím o ceně. Určitě dům nebude bez chybičky a tak se nazávislý posudek rodiného domu vždy hodí. A nebo uznáte za vhodné, se na koupit tohoto domu raději vykašlat  a vyberete si jinou stavbu, bezpečnější, stabilnější a kvalitnější :-).